דף הבית>>מאמרים>>נפל טיל ונבהלת? דע את זכויותיך

המתח בעקבות המצב הביטחוני משפיע על כל אזרחי המדינה, על אזרחים רבים המתח הרב והחשש מהטילים משפיע באופן בריאותי ונפשי.

חשוב לדעת כי לנפגעי חרדה ישנן זכויות בביטוח לאומי בדומה לאזרחים אשר חלילה ספגו פגיעה מטיל בביתם או נפצעו פיזית מרסיסי הטילים.

חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה קובע, כי כל מי שנפגע עקב פעולת טרור של מדינה או ארגון עוינים לישראל הוא נפגע טרור ומוגדר כנפגע פעולות איבה על פי החוק ועל כן זכאי הוא לתגמולים מהמדינה.

כמובן שישנה חשיבות למשך התקופה שהנפגע הושפע מן הסיטואציה.

נפגעים שלקו בחרדה לתקופה של פחות מחודש אינם נכללים תחת ההגדרה של חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה אך הם מוכרים כנפגעי חרדה וככאלה יש להם זכויות בקבלת סיוע במימון טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי. הסיוע יופסק במידה ולנפגע נקבעו פחות מ20% נכות בועדות הרפואיות של ביטוח לאומי.

במידה ולנפגע נקבעו בין 10% ל19% נכות בועדות הרפואיות, הוא זכאי למענק חד פעמי שסכומו נקבע על פי דרגת נכותו.

נפגע שנקבעו לו מעל 20% נכות בועדות הרפואיות, זכאי לקצבה חודשית.

בנוסף לנפגעי חרדה ולמשפחותיהם מגיעות הטבות שונות ומענקים שונים תחת חוק תגמולים לנפגעי פעולות האיבה.

את תביעתכם ניתן להגיש לביטוח לאומי תוך שנה מיום הפגיעה אך חשוב להגיש בהקדם האפשרי ולאחר שהתייעצתם עם עו"ד מומחה בתחום נפגעי פעולות איבה וביטוח לאומי וזאת בשל העובדה כי במהלך הזמן אתם עלולים להפסיד חלק ניכר מזכויותיכם.

 

על מנת שנפגע חרדה יוכר כנפגע פעולות איבה עליו לבצע מספר פעולות:

·                       לפנות מיד בתום ההפצצה לקבלת טיפול רפואי ונפשי - במידה ולא ניתן לפנות באופן עצמאי, יש להזמין רופא הביתה.

·                       לשמור העתקים מכל האישורים הרפואיים הרלוונטיים עם עדיפות לדוח פסיכיאטרי מקיף המכיל אבחון מלא ומקיף של הנזקים.

·                       לשמור את כל הקבלות על ההוצאות כגון קבלות עבור אמבולנס, רכישה או השכרה של אמצעי עזר רפואיים וכדומה.

·                       חשוב לשמור עדויות מאנשים שהיו במקום בזמן ההפצצה על מנת שיוכלו לתאר את התנהלותכם ברגעים הללו.

·                       פנו לעו"ד מנוסה ומיומן בתחום, לקבלת מידע ויעוץ מהם זכויותיכם ומהו סכום הפיצויים המגיע וכיצד לנהוג מול ביטוח לאומי.


כתבה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ מקצועי על ידי עורך דין מומחה. עם קרות התאונה עליכם לפנות תחילה לקבלת טיפול רפואי ולאחר מכן לייעוץ על ידי עורך דין מומחה העוסק בתחום, אשר יוכל לסייע לכם למצות את זכויותיכם ולהתאים את הטיפול בתיק, כל מקרה לגופו.

 

לדף הקודםלדף הבא