דף הבית>>תחומי עיסוק>>תאונות דרכים>>מי קובע את היקף נזק הגוף שנגרם בתאונת דרכים ?

מי קובע את היקף נזק הגוף שנגרם בתאונת דרכים?

בתביעות המוגשות בגין תאונות עבודה, רשלנות רפואית וכל נזק גוף אשר נגרם באירוע תאונה שאינו תאונת דרכים, יש לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית הקובעת את שיעור הנכות אשר נגרם בתאונה. בכל הנוגע לתאונות דרכים, לא ניתן לצרף לתביעה חוות דעת מומחה אלא עורך הדין המייצג נפגע תאונת דרכים יצרף לתביעה בקשה למינוי מומחים רפואיים.
במקרים בהם תאונת הדרכים גרמה לפגיעה במספר תחומים, קיימת אפשרות למינוי של יותר ממומחה רפואי אחד. המומחה הרפואי קובע את היקף נזק הגוף אשר נגרם בתאונת הדרכים, הן בכל הנוגע לתקופת אי הכושר לאחר התאונה והן באשר לנכות אשר נותרה לנפגע לצמיתות כתוצאה מהפגיעה בתאונת הדרכים.

כאשר מוגשת לבית המשפט תביעת נפגע עקב תאונת דרכים, ממנה בית המשפט מומחה רפואי מטעם בית המשפט על מנת לקבוע את נכותו. במרבית המקרים ממונה מומחה בתחום האורטופדי שכן פגיעות אורטופדיות הן השכיחות ביותר בעקבות תאונות דרכים, אך אפשרי מינוי של מומחה בכל תחום בו מציג הנפגע תיעוד רפואי המצביע על נזק בעקבות תאונת הדרכים. יש קשר ישיר בין שיעור הנכות אשר ייקבע המומחה לבין היקף הפיצוי. ככל ששיעור הנכות אשר ייקבע המומחה גבוהה יותר, כך יגדל גם היקף הפיצוי.

גיל הנפגע:גורם נוסף אשר משפיע על גובה הפיצויים הינו גיל הנפגע במועד אירוע תאונת הדרכים. ככל שהנפגע צעיר יותר, סכום הפיצויים יהיה גבוה יותר שכן החלק העיקרי ברכיבי הפיצוי מתייחס לאובדן כושר השתכרות בעקבות תאונת הדרכים ולעזרת הזולת. נפגע אשר עתיד לחיות שנים רבות יותר עם הנכות ממנה הוא סובל כתוצאה מתאונת הדרכים יזכה לפיצוי גבוה יותר לעומת אדם אשר נפגע בתאונת דרכים בגיל מבוגר אך עם זאת בית המשפט יתחשב במידת התפקודיות של הפגיעה באדם מבוגר.

כושר השתכרותו של הנפגע:הפיצוי בגין הפסד השתכרות עקב תאונת דרכים משתנה מנפגע לנפגע בהתאם לכושר ההשתכרות השונה של כל אחד מהם, ובהתאם למידה בה מגבילה הנכות את הנפגע בעבודתו לאחר תאונת הדרכים. ככל ששכרו של הנפגע, השכלתו וכושר השתכרותו גבוהים יותר הרי שמרכיבי חישוב הפיצוי עקב פגיעה בתאונת דרכים יהיו גבוהים יותר.
לדף הקודםלדף הבא